Hasiči Mosty u Jablunkova
Jednotka požární ochrany JPO II, Tel: 558 368 150, 723 477 404, e-mail: hasici@mostyujablunkova.cz 
Nový dopravní automobil VW transportér T6
V sobotu 19.12.2015, hasiči v Mostech u Jablunkova, slavnostně zařadili do výjezdu zbrusu nový dopravní automobil. Slavnost proběhla za účasti pozvaných hostů, mezi nimiž byl Senátor Petr Gawlas, Ing. Kateřina Chybidziurová za Moravskoslezský kraj, npor. Bc. Bohdan Sikora velitel stanice Třinec a npor. Ing. Michal Guth velitel stanice Nošovice, oba za HZS MSK, Mgr. Henryk Gazurek Wójt gminy Istebna (PL), Mgr. Renáta Majchráková starostka obce Svrčinovec (SK), Ing. Petr Staňo starosta obce Hrčava, Josef Szotkowski starosta obce Mosty u Jablunkova, Ing. Marie Macurová místostarostka obce a další zastupitelé a pracovníci obce Mosty u Jablunkova, bratři a sestry hasiči a to jak z partnerských obcí OSP Istebná – Centrum (PL), DHZ Svrčinovec, SDH Horní Lomná a SDH Jablunkov, tak samozřejmě místních mosteckých hasičů. Po krátkých proslovech pan Vladislav Kufa, bývalý starosta sboru pořádně potřísnil šampusem nové plechy vozidla, proběhla prohlídka vozu i hasičské zbrojnice a všichni hosté se sešli na pohoštění, které členky našeho sboru připravily v kulturní místnosti naší hasičské zbrojnice. 
 
Krátký proslov J
Dovolte mi ohlédnout se trochu za historií našeho sboru. A začnu od naší nejstarší, ale dodnes plně funkční koněspřežné stříkačky z roku 1929. Máme tu dopravní automobil VW Transportér vyrobený v roce 1999, který jsme zařadili do naší jednotky v roce 2005 a dnes jej nahrazujeme zbrusu novým vozem. Tento starý automobil, je nyní určen k prodeji, takže ještě nějakou chvíli poslouží někomu jinému. V roce 2007, jsme zakoupili z prostředků obce k tomuto vozidlu i nákladní přívěs pro přepravu potřebného vybavení. Z prostředků obce a dvoumilionové dotace ze státního rozpočtu, jsme v roce 2007 zakoupili i novou cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20 Tatra 815 Ternno v hodnotě bezmála 6,2 mil. korun. Opět z prostředků obce, jsme zakoupili v roce 2010 terénní čtyřkolku i s vozíkem za bezmála 130 tisíc korun. V roce 2011, jsme bezplatným převodem dostali od HZS MSK velitelský automobil nissan patrol, který byl vyroben v roce 1996. Díky bezplatnému převodu, jsme v roce 2010 od HZS MSK, dostali staré, ale plně funkční hydraulické vyprošťovací zařízení LUKAS, s jehož pomocí, jsme mohli účinně zasahovat u dopravních nehod, na které je naše jednotka předurčená. Tuto sadu, jsme pak nahradili zcela novým hydraulickým vyprošťovacím zařízením HOLMATRO, které jsme dostali darem od moravskoslezského kraje v roce 2014.
Hasičskou zbrojnici, jsme v roce 2006, opět pouze z prostředků obce a brigádnickými hodinami našich členů, zrekonstruovali a z ruiny vytvořili důstojné zázemí pro naše hasiče.  V budově, jsou dvě garáže, převlékárny, koupelna, kancelář, podkrovní kulturní místnost a služební byt hasiče. V letošním roce se nám podařilo vytvořit novou autobusovou zastávku zhruba o padesát metrů dále a tak jsme uvolnili prostor pro přístavbu hasičské zbrojnice. Nyní finišujeme s drobnými úpravami projektové dokumentace a v lednu by mělo být vydáno stavební povolení na stavební úpravy a přístavbu naší hasičské zbrojnice. Zastupitelé naší obce před třemi dny schválili rozpočet obce, který počítá s výdaji na tuto stavbu ve výši 2,5 mil. korun, ale podmínkou je udělení dotace, bez které bohužel tato stavba nebude zahájená. Dovoluji si tedy tímto lobovat u naších hostů na podporu této akce, která nám přinese prostornou garáž o rozměru 10 x 10m a v patře vznikne druhý služební byt pro naše hasiče. Tato přístavba bezesporu přispěje ke zvýšení akceschopnosti naší jednotky a tím umožní naplnění našeho poslání. Nyní bych se už věnoval našemu novému vozidlu, jedná se o zbrusu nový dopravní automobil VW Transportér T6. Vozidlo bude sloužit k přepravě až osmi hasičů s potřebným věcným a technickým vybavením. Vybavení je ve vozidle umístěno zejména v zadní části a lze jej dle potřeby variabilně měnit. Samozřejmě máme i nákladní vozík, kde lze přepravovat i objemnější a těžší věcné vybavení. Po zkušenostech z provozu, dnes již vysloužilého vozidla, jsme si toto vozidlo po všech úvahách vybrali jako zcela nejvhodnější pro naší jednotku. Zásadní výhodou tohoto typu vozidla je, že jej můžeme řídit s oprávněním skupiny B a vozidlo je schopno jezdit i po našich úzkých lesních cestách a je vybaveno pohonem všech kol. Toto vozidlo, nám dodala firma Progres servis Sibřina za částku bezmála 1,2 milionu korun a moravskoslezský kraj nám na jeho pořízení přispěl dotací ve výši 300 tisíc korun. Závěrem mi dovolte poděkovat, jak moravskoslezskému kraji a hasičskému záchrannému sboru, tak zejména obci Mosty u Jablunkova za veškerou podporu, dotace a bezplatné převody majetku a techniky, které nám všem občanům, nejen naší obce slouží ku prospěchu prostřednictvím zásahů a činností naší jednotky. Fotografie a videa z našich zásahů, soutěží a akcí a veškeré další informace, jsou na našich stránkách www.hasici-mosty.webgarden.cz  
                               Děkuji za pozornost
                                                                              Kohut Tomáš, starosta SDH   
 
DA VW T6.pdf  136.6kB
Technika - CAS 20 T815.JPG
Technika - DA VW T4.JPG
Technika - DA VW T6 (1).JPG
Technika - DA VW T6 (2).JPG
Technika - DA VW T6 (3).JPG
Technika - DA VW T6 (4).JPG
Technika - DA VW T6 (5).JPG
Technika - DA VW T6 (6).JPG
Technika - DA VW T6 (7).JPG
Technika - DA VW T6 (8).JPG
Technika - koněspřežná 1929.JPG
Technika - TA Dinli.JPG
Technika - VEA Nissan.JPG
Technika (1).JPG
Technika (2).JPG
Zařazení (1).JPG
Zařazení (2).JPG
Zařazení (3).JPG
Zařazení (4).JPG
Zařazení (5).JPG
Zařazení (6).JPG
Zařazení (6,1).JPG
Zařazení (6,2).JPG
Zařazení (6,3).JPG
Zařazení (6,4).JPG
Zařazení (6,5).JPG
Zařazení (7).JPG
Zařazení (8).JPG
Zařazení (15).JPG
Zařazení (16).JPG
Zařazení (17).JPG
Zařazení (17,1).JPG
Zařazení (18).jpg
20.12.2015 18:03:04
Hasiči Mosty
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one