Výpis z PPP:

Dle výpisu z Požárního Poplachového Plánu Moravskoslezského kraje, je naše jednotka určená pro zásahy v níže uvedených obcích.

I. stupeň poplachu

Třinec - Oldřichovice
Třinec - Osůvky
Třinec - Tyra

Dále je jednotka předurčená pro zásahy u dopravních nehod
Příloha č. 4 k nařízení Moravskoslezského kraje č. 3/2012

V územním odboru Frýdek-Místek jsou předurčeny níže uvedené jednotky:

812010  JPO I  C2-C-S  HZS Frýdek-Místek
812011  JPO I  P4-B-Z   HZS Třinec
812012  JPO I  P3-C-Z   HZS Nošovice
812111  JPO II      C       JSDH Jablunkov
812115  JPO II      C       JSDH Frýdlant nad Ostravicí
812133  JPO II      C       JSDH Třinec-Guty
812165  JPO II      C       JSDH Mosty u Jablunkova

C - jednotka HZS kraje, předurčená pro záchranné práce na všech komunikacích nebo jednotka SDH vybrané obce kategorie JPO II předurčená pro záchranné práce zpravidla na vybraných úsecích dálnic, rychlostních silnic I. třídy, rychlostních místních komunikacích a silnic I.třídy pro dálkovou a mezinárodní dopravu určená územně příslušným HZS kraje.
    - je vybavená CAS ve speciálním technickém provedení minimálně hmotnostní třídy M

Dále je jednotka předurčená pro poskytování první pomoci na vyžádání ZZS MSK
Memorandum o zapojení jednotek PO mezi Asociací ZZS ČR, Generálním ředitelstvím HZS a Asociací krajů

Na jeho základě byla záchranáři vytipována místa, kde bývá v některých případech dojezd vozidel záchranné služby v MSK časově náročný. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem MSK došlo také k výběru jednotek požární ochrany, které jsou schopny spolehlivě daná místa rychlým příjezdem pokrýt. V určených lokalitách byly vybrány jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí (JSDHO), kterým byla nabídnuta možnost zapojit se nad rámec běžných hasičských činností do systému poskytování první pomoci. Podmínkou byla úroveň vybavení, odbornosti, dlouhodobý vysoký standard v operační činnosti a především časy dojezdu do míst s problematickou dostupností.
Následně proběhla série intenzivních školení, při nichž dobrovolní hasiči pod vedením školitelů ZZS MSK trénovali základní kroky poskytování první pomoci u stavů, ke kterým mohou být vysláni. Členové vybraných JSDHO intenzivně cvičili na figurínách, ale také na interaktivních simulátorech i živých figurantech. Učili se uvolnění dýchacích cest, nepřímou srdeční masáž, práci s AED, zástavu krvácení, zásahy u pacienta v bezvědomí, zásady imobilizace a další dovednosti. ZZS MSK s plnou finanční participací Moravskoslezského kraje zajistila vybavení těchto jednotek profesionálními zdravotnickými prostředky, které poskytnutí první pomoci zefektivní. Vzdělání, které členové JSDH obcí získali, bude navíc periodicky prohlubováno v režii školitelů ZZS MSK.
Na základě dohodnuté spolupráce budou vyjíždět i do okolních obcí, či přilehlého území, vždy dle aktuální situace a požadavků zdravotnického operačního střediska ZZS MSK. Pomoc na vyžádání bude využívána u stavů nejvyšší naléhavosti – resuscitací, těžkých úrazů, dopravních nehod, či bezvědomí. Záchranná služba očekává od tohoto kroku zkrácení času poskytnutí první pomoci, a to právě v situacích bezprostředně ohrožujících život postiženého. Posádky ZZS v případě vyslání JSDHO samozřejmě vždy vyjedou na místo události také a na hasiči provedenou první pomoc naváží poskytováním odborné přednemocniční neodkladné péče.

V Moravskoslezském kraji jsou předurčeny níže uvedené jednotky:

Mosty u Jablunkova
Staré Hamry